UBEZPIECZENIA DLA INŻYNIERÓW > Blog > OC działalności > Wymagania ubezpieczeniowe w umowach Klientów. Jak pomagamy Klientom? Cz. III 

Wymagania ubezpieczeniowe w umowach Klientów. Jak pomagamy Klientom? Cz. III 

Informacje wstępne 

W niniejszym artykule kontynuujemy tematykę związaną z wymaganiami ubezpieczeniowymi w umowach Klientów. Tym razem chcielibyśmy wskazać Państwu na zapisy, które nie powinny znaleźć się w wymaganiach na ubezpieczenie OC zawodowej. Wymagania te będą dotyczyć kontraktu dotyczące wykonania dokumentacji projektowej. Niestety zdarza się dość często, że wymagania nie są dostosowane do specyfiki kontraktu, a co za tym idzie w wielu punktach są bezprzedmiotowe.  

W tym miejsce zachęcamy do sprawdzenia naszych poprzednich artykułów związanych z wymogami ubezpieczeniowymi w umowach Klientów https://ubezpieczeniadlainzynierow.pl/blog/oc-pracowni-projektowej/wymagania-ubezpieczeniowe-w-umowach-klientow-jak-pomagamy-klientom-cz-i/ oraz https://ubezpieczeniadlainzynierow.pl/blog/oc-pracowni-projektowej/wymagania-ubezpieczeniowe-w-umowach-klientow-jak-pomagamy-klientom-cz-ii/

Jakie zapisy nie powinny znaleźć się w wymaganiach 

Mając na uwadze przedmiot kontraktu, czyli wykonanie dokumentacji projektowej, w wymaganiach nie powinny znaleźć się zapisy, które zostały poniżej w tabeli pogrubione:

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zawodowej (OC zawodu) 
Ubezpieczenie Odpowiedzialność cywilna wykonawcy z tytułu odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie prac określonych w przedmiocie umowy oraz odpowiedzialność cywilna za produkt i świadczone usługi za szkodę 
Przedmiot ubezpieczenia 1. Odpowiedzialność z tytułu szkód wyrządzonych osobom trzecim w związku z uchybieniami z tytułu wykonywania czynności zawodowych, w szczególności projektowych oraz modernizacji i remontów obejmujących zakresem prace projektowe.  
2. Odpowiedzialność za szkodę powstałą w mieniu Zamawiającego oraz osób trzecich, w związku z wykonywaniem umowy.
3. Odpowiedzialność za szkodę powstałą w mieniu osób trzecich powierzonym w celu dokonania obróbki, naprawy, czyszczenia lub podobnych czynności, jak również mieniu osób trzecich w pieczy i pod kontrolą wykonawcy. 

Jeżeli przedmiotem umowy nie jest modernizacja, remonty, obróbka, naprawa, czyszczenie, to takie zapisy nie powinny zostać umieszczone w wymaganiach ubezpieczeniowych dotyczących ubezpieczenia OC zawodu w zakresie wykonania dokumentacji projektowej. Zwracamy uwagę, że nie powinno łączyć się wymagań właściwych dla ubezpieczenia OC zawodowej z działalnością wykonawczą, usługową, produkcyjną. Dla takich czynności właściwym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie OC z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, tzw. ubezpieczenie OC ogólnej.  

O różnicach pisaliśmy w artykule https://ubezpieczeniadlainzynierow.pl/blog/oc-pracowni-projektowej/ubezpieczenie-odpowiedzialnosci-cywilnej-zawodowej-a-ubezpieczenie-oc-dzialalnosci-gospodarczej/

Podsumowanie 

Często szczegóły mają znaczenie, dlatego ważne jest, aby dokładnie czytać wymagania ubezpieczeniowe wskazane w umowach.  Z uwagi na skomplikowanie materii ubezpieczeń OC w Polsce, tj. dużą liczbę ubezpieczycieli działających na rynku, różnorodności produktów ubezpieczeniowych, braku standardu w nazewnictwie, sugerujemy, aby poświęcić trochę czasu na analizę wymagań wskazanych w umowach. W razie wątpliwości służymy pomocą w ich ocenie. 

Jeżeli chcieliby Państwo otrzymać ofertę ubezpieczenia OC albo komentarz do wymagań ubezpieczeniowych, serdecznie zachęcamy do kontaktu pod adres fk@ubezpieczeniadlainzynierow.pl , tel. 790 336 603.    

Nasz Zespół dokona analizy wymagań i zaproponuje rozwiązanie ubezpieczeniowe.

Podziel się tym postem:
Zobacz także