Kiedy musisz mieć ubezpieczenie OC?
Posiadanie pojazdu jest równoznaczne z obowiązkiem posiadania ubezpieczenia OC, które jest wymagane dla każdego pojazdu mechanicznego w Polsce. Brak ważnego OC może skutkować wysokimi karami finansowymi, a także poważnymi problemami w przypadku wyrządzenia szkód osobom trzecim, kolizji lub wypadku spowodowanego przez kierowcę nieubezpieczonego pojazdu
Źródło: Unsplash.com
Chcę kupić używany samochód – pomyśl od razu „A co z ubezpieczeniem”?
Kiedy kupujesz używany samochód, sprzedający jest zobowiązany przekazać Ci aktualną polisę OC. Możesz również sprawdzić ważność ubezpieczenia na stronie UFG za pomocą numeru rejestracyjnego lub VIN pojazdu. Znajdziesz tam numer polisy oraz informację w jakim Towarzystwie Ubezpieczeniowym została ona zawarta. Dzięki temu masz pewność, że jest on ubezpieczony. Sprzedający nie może wypowiedzieć ubezpieczenia więc masz prawo korzystać z ubezpieczenia które już wykupił. Być może sprzedający będzie oczekiwał rozliczenia składki w cenie samochodu
Jeśli rozważasz zakup używanego pojazdu od osoby trzeciej należy przeanalizować wszystkie dostępne rozwiązania związane z ubezpieczeniem OC aby wybrać najlepsze dla siebie.
1. Kontynuacja ubezpieczenia
Możesz korzystać z polisy OC przekazanej przez sprzedającego do końca jej obowiązywania. Zwróć uwagę ile czasu pozostało do końca umowy ubezpieczenia oraz czy składka została opłacona w całości. Jeśli płatność była rozłożona na raty to obowiązek zapłaty pozostałych rat spoczywa na nowym właścicielu. Warto również podkreślić, że:
- przy sprzedaży samochodu ubezpieczenia dobrowolne, takie jak AC, NNW, assistance i inne wygasają z chwilą zbycia pojazdu i nie przechodzą na nowego właściciela,
- sprzedający ma obowiązek poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu w ciągu 14 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży. Na podstawie danych z umowy, ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki, co może skutkować koniecznością dopłaty do polisy.
Pamiętaj! W przypadku kontynuacji umowy ubezpieczenia OC po zbywcy pojazdu polisa nie przedłuży się automatycznie po jej zakończeniu. Oznacza to, że nowy właściciel pojazdu musi sam zadbać o zawarcie nowej umowy ubezpieczenia OC przed upływem okresu obowiązywania polisy przejętej od sprzedającego.
2. Zmiana ubezpieczyciela
Masz również możliwość rezygnacji z przekazanej polisy w dowolnym momencie trwania okresu ochrony i zawarcia nowej umowy ubezpieczenia OC z wybranym przez siebie ubezpieczycielem. Zgodnie z art. 31 ust. 1 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2003 r. nr 124 poz. 1152 z późn. zm.), przysługuje Ci prawo do wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC zawartej przez poprzedniego właściciela pojazdu. Aby to zrobić, musisz złożyć wypowiedzenie wraz z umową kupna-sprzedaży do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym została zawarta polisa.
Jeśli przed zakupem używanego pojazdu posiadasz jego dane, warto wcześniej zapoznać się z ofertami ubezpieczenia i poznać wysokość składki. W przypadku rezygnacji z ubezpieczenia OC zbywcy pojazdu, pamiętaj, aby nowa polisa była aktywna od momentu rezygnacji z poprzedniej, aby nie dopuścić do przerwy w ubezpieczeniu. Za brak obowiązkowego OC naliczane są dodatkowe opłaty. Szczegóły o wysokości opłat możesz znaleźć na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego
Podsumowanie
Kupno auta to proces, który wymaga dopełnienia kilku formalności, w tym związanych z ubezpieczeniem OC. Jeśli właśnie kupiłeś pojazd nowy bądź używany i chciałbyś poznać naszą ofertę na ubezpieczenie pojazdu to wypełnij formularz przez naszą stronę internetową Ubezpieczenie pojazdu lub skontaktuj się bezpośrednio: