UBEZPIECZENIA DLA INŻYNIERÓW > Blog > OC działalności > Szkoda podczas prac ziemnych – czy zawsze OC wykonawcy?

Szkoda podczas prac ziemnych – czy zawsze OC wykonawcy?

Ryzyko wyrządzenia szkody podczas robót ziemnych

W trakcie wykonywania ziemnych robót budowalnych jednym z poważniejszych ryzyk jest uszkodzenie infrastruktury podziemnej, np. sieci ciepłowniczej, elektroenergetycznej, gazowej, kanalizacyjnej, telekomunikacyjnej czy wodociągowej. Szkoda może polegać na uszkodzeniu tej infrastruktury, stratach wynikających z jej wyłączenia, uszkodzeniu ciała, a nawet śmierci.

Wyrządzenie szkody przez wykonawcę robót nie jest jednoznaczne z jego odpowiedzialnością cywilną. Nie należy stawiać znaku równości pomiędzy wyrządzeniem szkody a odpowiedzialnością cywilną za nią. Dla przesądzenia odpowiedzialności cywilnej wykonawcy robót ziemnych za powstałą szkodę, niezbędne będzie stwierdzenie dwóch kolejnych przesłanek odpowiedzialności cywilnej – bezprawnego, zawinionego działania lub zaniechania przedsiębiorcy oraz związku przyczynowego pomiędzy tym działaniem lub zaniechaniem a powstałą szkodą.  W przedsiębiorstwie wprawianym w ruch za pomocą sił przyrody istotna będzie możliwość uwolnienia się od odpowiedzialności przez wykazanie tzw. przesłanek egzoneracyjnych – o tym zapewne w kolejnych postach. 

Poniżej przedstawiamy przykład braku odpowiedzialności cywilnej wykonawcy za powstałą szkodę podczas robót ziemnych.

Przypadek z praktyki sądowej

W grudniu 2016 roku Sąd Rejonowy Szczecin – Centrum w Szczecinie rozpatrywał sprawę o sygnaturze akt XI GC 1171/16. Powód, Przedsiębiorstwo Usług (…) spółka z o.o. w N., wystąpił przeciwko pozwanej firmie budowlanej (…) spółka akcyjna w D., żądając odszkodowania w wysokości 29 256,24 zł. Powód twierdził, że pozwana firma spowodowała dwie awarie na głównej sieci wodociągowej podczas prac nad siecią gazową, co miało miejsce w dniach 20-22 października 2015 roku.

Powód argumentował, że winę za awarie ponosi pozwana, która miała wykonywać prace ręcznie w miejscach zbliżeń i skrzyżowań z siecią wodno-kanalizacyjną oraz powiadomić o rozpoczęciu robót z siedmiodniowym wyprzedzeniem. Powódka oszacowała koszty usunięcia szkód oraz utracone korzyści na kwotę dochodzoną pozwem.

Pozwana firma odpierała te zarzuty, twierdząc, że awarie były wynikiem niedochowania obowiązków przez powódkę, w tym braku geodezyjnej inwentaryzacji sieci uzbrojenia terenu. Pozwana wskazywała, że sieć wodociągowa była źle oznaczona lub nieoznaczona w miejscach awarii i argumentowała, że prace były prowadzone zgodnie z dokumentacją projektową i uzgodnieniami, dołożyła należytej staranności.

Sąd oddalił powództwo, uznając, że powódka nie udowodniła winy pozwanej ani związku przyczynowego między działaniami pozwanej a powstałą szkodą. Stwierdzono, że awarie były wynikiem błędów w oznaczeniu sieci wodociągowej, za które odpowiedzialność ponosi powódka jako gestor sieci, a nie pozwana. W związku z tym, sąd zasądził od powódki na rzecz pozwanej zwrot kosztów procesu. Orzeczenie Sąd Rejonowy Szczecinie

Ubezpieczenie OC wykonawcy robót ziemnych

Powyższy przykład pokazuje konieczność analizy odpowiedzialności cywilnej podmiotu, który został uznany za sprawcę szkody. A jak się ma do tego ubezpieczenie OC? Czy jest jakaś rola dla Ubezpieczyciela w sytuacjach kiedy odpowiedzialność za powstałą szkodę jest sporna? Kiedy zaczyna działać „serwis” ubezpieczyciela OC?

Właściwie skonstruowana umowa ubezpieczenia OC powinna zawierać zobowiązanie ubezpieczyciela do oceny sytuacji faktycznej lub prawnej ubezpieczonego w związku ze zgłoszonym roszczeniem. Ubezpieczyciel powinien podjąć kroki dla oceny tej sytuacji we właściwych terminach po otrzymaniu zgłoszenia powstania szkody – m.in. zgromadzić dokumenty, ustalić okoliczności, powołać eksperta jeżeli okoliczności wymagają fachowej wiedzy, uzyskać niezbędne opinie. W przypadku przesądzenia odpowiedzialności ubezpieczonego za szkodę  – dalsze postępowanie będzie służyło weryfikacji jej wysokości (oczywiście jeżeli składka została zapłacona, a sytuacja z innych powodów nie jest wyłączona z zakresu ochrony). Jeżeli jednak ubezpieczyciel stwierdzi brak odpowiedzialności ubezpieczonego za powstałą szkodę – wyda decyzję odmawiającą jej uznania. 

Powyższe pokazuje, że istotne jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia OC które zapewni ochronę odpowiedzialności cywilnej wykonawcy, także w sytuacji bezzasadnych roszczeń. 

Jeżeli

  • zastanawiasz się jak będzie odpowiadać Twoja firma za wyrządzone szkody
  • nie jesteś pewny zakresu ubezpieczenia OC swojej firmy
  • zamawiający wymaga od Twojej firmy ubezpieczenia OC
  • Twoja firma nie ma ubezpieczenia OC

prosimy o zostawienie swoich danych na adres mtp@ubezpieczeniadlainzynierow.pl. Jeżeli zależy Ci od razu na ofercie ubezpieczenia OC wykonawcy robót – podaj dane przez naszą stronę https://ubezpieczeniadlainzynierow.pl/wykonawstwo/

Podziel się tym postem:
Zobacz także