Wielu podróżnych pamięta o ubezpieczeniu kosztów leczenia, ale niewielu zdaje sobie sprawę, że to nie wystarczy, by zabezpieczyć wszystkie ryzyka związane z podróżą. Zdarza się, że nawet najlepiej zaplanowany wyjazd musi zostać odwołany lub przerwany z przyczyn losowych lub zdrowotnych. W takich przypadkach przychodzi z pomocą ubezpieczenie kosztów odwołania lub przerwania podróży. Pozwala ono odzyskać pieniądze wydane na zaplanowany wyjazd – zarówno krajowy, jak i zagraniczny. Co ważne, możesz ubezpieczyć różne świadczenia związane z wyjazdem: noclegi, bilety lotnicze, kolejowe, autokarowe, lokalne wycieczki, bilety wstępu i inne atrakcje – nawet jeśli zostały kupione osobno, w różnych terminach.
Pamiętaj jednak że ubezpieczenia nie da się wykupić w dowolnym momencie przed wyjazdem. Im wcześniej wykupujesz wyjazd, tym wcześniej musisz wykupić ubezpieczenie. Zasady są następujące:
- Jeśli do wyjazdu pozostało więcej niż 31 dni – ubezpieczenie możesz kupić najpóźniej 30 dni przed planowanym wyjazdem
- Jeśli do wyjazdu zostało 30–8 dni – ubezpieczenie możesz kupić w dniu zakupu podróży lub dzień później
- Jeśli do wyjazdu zostało 7 dni lub mniej – ubezpieczenie możesz kupić tylko w dniu zakupu podróży.
Ważne: Umowy ubezpieczenia nie można zawrzeć, jeśli dzień zakupu podróży jest jednocześnie dniem jej rozpoczęcia
Przyczyny rezygnacji z podróży
Przed wyjazdem, a także w trakcie mogą się zdarzyć różne nieprzewidziane sytuacje, dlatego katalog przyczyn przerwania lub rezygnacji z podróży jest szeroki i obejmuje zdarzenia związane z:
- Nieszczęśliwym wypadkiem, nagłym zachorowaniem (w tym wynikającymi z zaostrzenia choroby przewlekłej) lub śmiercią Ubezpieczonego, Współuczestnika podróży lub osoby bliskiej,
- Szkodami w mieniu powstałymi m.in. w wyniku zdarzeń losowych lub kradzieży z włamaniem, a także uszkodzeniem pojazdu w wyniku wypadku,
- Utratą lub rozpoczęciem nowej pracy,
- Wezwaniem do sądu,
- Kradzieżą dokumentów niezbędnych do realizacji podróży: paszportu, dowodu osobistego lub wizy
- Wystąpieniem w miejscu zakwaterowania zdarzeń losowych powodujących konieczność ewakuacji
Szczegółowy katalog przyczyn dostępny w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia
Co obejmuje zwrot kosztów?
W przypadku odwołania lub przerwania podróży zwrotowi podlegają świadczenia wskazane w umowie podróży i opłacone przed jej rozpoczęciem, z których Ubezpieczony nie skorzystał z powodu wystąpienia zdarzenia objętego ochroną. Przykładowo:
- W przypadku zorganizowanej podróży turystycznej (obejmującej m.in przelot i usługi turystyczne):
a) koszty niewykorzystanych pełnych dni noclegów,
b) koszty wycieczek fakultatywnych,
c) koszty powrotu (biletu lub transportu) jeśli były uwzględnione w umowie podróży,
d) jeśli organizator nie określi wartości niewykorzystanych usług – przysługuje proporcjonalny zwrot odpowiadający części ceny za niewykorzystaną liczbę pełnych dni. - W przypadku rejsu, wynajmu/czarteru jachtu, wynajmu samochodu osobowego, kampera lub przyczepy kempingowej, a także konferencji, szkolenia, kursu lub warsztatów zwrotowi podlega niewykorzystana liczba pełnych dni.
- W przypadku noclegów rezerwowanych oddzielnie – zwrot obejmuje niewykorzystaną liczbę pełnych noclegów.
- W przypadku biletów na wydarzenia sportowe, artystyczne, rozrywkowe lub rekreacyjne:
a) zwracana jest pełna cena biletu jednorazowego
b) w przypadku biletów wielodniowych – część ceny odpowiadająca liczbie niewykorzystanych dni.
Podsumowanie
Jeśli planujesz podróż – pamiętaj, że ubezpieczenie kosztów leczenia to nie wszystko. Zadbaj również o ubezpieczenie kosztów odwołania lub przerwania podróży, aby nie stracić pieniędzy w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Dotyczy to zarówno wyjazdów zorganizowanych, jak i samodzielnie planowanych wakacji.
Jeśli chcesz poznać ofertę Ubezpieczyciela z którymi współpracujemy w zakresie ubezpieczenia kosztów leczenia lub kosztów odwołania podróży, skontaktuj się bezpośrednio:
- telefonicznie +48 731 161 113
- mailowo indywidualne@ubezpieczeniadlainzynierow.pl