UBEZPIECZENIA DLA INŻYNIERÓW > Blog > OC działalności > Odpowiedzialność inwestora za wypadki na budowie

Odpowiedzialność inwestora za wypadki na budowie

Rozpowszechnione jest przekonanie, że wraz z protokolarnym przejęciem placu budowy przez wykonawcę robót za wszystkie szkody na placu budowy odpowiada tylko wykonawca robót. Inwestorzy mają skłonność do twierdzenia, że wraz z przejęciem placu budowy ich odpowiedzialność za wypadki na budowie się kończy. Przekonanie takie nie jest prawdziwe.

Zawarcie umowy na roboty budowlane i przejęcie placu budowy przez wykonawcę nie powoduje, że obowiązki inwestora wskazane w Prawie Budowlanym „znikają”. Te obowiązki istnieją bez względu na tryb realizacji robót. Warto tutaj przytoczyć główne obowiązki z art. 18 Prawa Budowlanego.

Art. 18. 1. Do obowiązków inwestora należy zorganizowanie procesu budowy, z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a w szczególności zapewnienie:

  1. opracowania projektu budowlanego i stosownie do potrzeb, innych projektów,
  2. objęcia kierownictwa budowy przez kierownika budowy,
  3. opracowania planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,
  4. wykonania i odbioru robót budowlanych,
  5. w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót  budowlanych lub warunkami gruntowymi, nadzoru nad wykonywaniem robót  budowlanych – przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych. (…)

Powierzenie wykonywania robót wykonawcy nie zwalnia inwestora z odpowiedzialności za realizację tych obowiązków, a co za tym idzie za wypadki powstałe z niewywiązywania się z tych obowiązków. Warto wspomnieć tutaj o odpowiedzialności w sytuacji wskazanej w art. 434 k.c. Za szkodę wyrządzoną przez zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części odpowiedzialny jest samoistny posiadacz budowli, chyba że zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części nie wynikło ani z braku utrzymania budowli w należytym stanie, ani z wady w budowie.

Ryzyko odpowiedzialności inwestora za wypadki na budowie istnieje, a na pewno istnieje ryzyko wnoszenia roszczeń, chociażby okazały się one finalnie niezasadne.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej podmiotów uczestniczących w procesie budowlanym jest dostępne szeroko na rynku. W formie polis obejmujących cała działalność lub polis pod kontrakt dedykowanych jednej inwestycji. Roszczenia z tytułu wypadków przy pracy objęte są obowiązkowymi ubezpieczeniami OC inżynierów budownictwa i architektów, czyli osób uprawnionych do pełnienia funkcji kierowników budowy, projektantów, inspektorów nadzoru. Standardowo ochrona dla wykonawców – generalnych wykonawców i podwykonawców obejmuje także ryzyko wypadku przy pracy. Inwestor może ubezpieczyć także swoją odpowiedzialność́ cywilną w ramach polisy rocznej lub dedykowanej dla danej inwestycji. W sytuacji wypadku przy pracy, ubezpieczony ma obowiązek powiadomić o tym ubezpieczyciela, a ubezpieczyciel jest zobowiązany do wszczęcia postepowania, które oceni okoliczności faktyczne i prawne. Ubezpieczyciel w przypadku wniesienia roszczeń przesądzi odpowiedzialność cywilną ubezpieczonego za powstały wypadek. Warto pamiętać, że ubezpieczenie OC także zawiera swoje ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela (tzw. wyłączenia) i będą one także rozpatrywane w procesie likwidacji szkody.

Jeżeli jesteś inwestorem i chcesz zabezpieczyć się przed roszczeniami z tytułu szkód powstałych w związku z realizacją inwestycji zapraszamy do skorzystania z naszego doradztwa i naszej oferty ubezpieczeń. Służymy doradztwem jeżeli jako inwestor realizujesz budowę lub posiadasz ubezpieczenia OC, ale nie jesteś pewny zakresu swojego ubezpieczenia. W takich sytuacjach prosimy o zostawienie swoich danych na adres mtp@ubezpieczeniadlainzynierow.pl.

Podziel się tym postem:
Zobacz także