UBEZPIECZENIA DLA INŻYNIERÓW > Blog > OC działalności > Wymagania ubezpieczeniowe niemożliwe do spełnienia. Co robić?

Wymagania ubezpieczeniowe niemożliwe do spełnienia. Co robić?

Wstęp

W niniejszym artykule kontynuujemy tematykę związaną z wymaganiami ubezpieczeniowymi w umowach Klientów. Jeden z poprzednich naszych wpisów dotyczył zapisów, które nie powinny znaleźć się w wymaganiach na ubezpieczenie OC zawodowej (w zakresie wykonywania dokumentacji projektowej) https://ubezpieczeniadlainzynierow.pl/blog/oc-pracowni-projektowej/wymagania-ubezpieczeniowe-w-umowach-klientow-jak-pomagamy-klientom-cz-iii/ .

Tym razem chcielibyśmy skupić się na kwestiach praktycznych, czyli co robić, gdy wymagania ubezpieczeniowe są niemożliwe do spełnienia.

Wymagania ubezpieczeniowe – gdzie leży problem?

Problem niestety jest bardziej złożony niż mogłoby się wydawać. Wpływ na to ma m.in.: duża liczba Ubezpieczycieli działających na rynku, różnorodność oferowanych produktów ubezpieczeniowych, skomplikowanie samej materii odpowiedzialności cywilnej, różnorodna praktyka rynkowa w zakresie ubezpieczeń OC, niejednolite oczekiwania inwestorów/zamawiających, a co za tym idzie brak dostosowania wymagań do przedmiotu kontraktu. Niestety praktyka „kopiuj-wklej” w wymaganiach ubezpieczeniowych jest powszechna. Całość tworzy chaos i jest to niewątpliwie poważny problem.

Przykład wymagań niemożliwych do spełniania

Przedmiot kontraktu: „Opracowania projektów budowlanych i wykonawczych […]”.

Komentarz: Jeżeli przedmiotem umowy nie jest modernizacja, remonty, obróbka, naprawa, czyszczenie, to nie powinny zostać umieszczone w wymaganiach ubezpieczeniowych m.in. takie zapisy:

  1. W tym odpowiedzialności cywilnej za produkt i świadczone usługi,
  2. Za szkodę powstałą w mieniu osób trzecich powierzonym w celu dokonania obróbki, naprawy, czyszczenia lub podobnych czynności, jak również mieniu osób trzecich w pieczy i pod kontrolą Wykonawcy; z limitem gwarancyjnym minimum 30% wymaganej sumy ubezpieczenia OC,
  3. Szkody powstałe w istniejących podziemnych kablach, rurociągach lub innych instalacjach podziemnych; [jeżeli w danym przypadku prace grożą uszkodzeniem takich instalacji, zapisy należy pozostawić lub usunąć].

Wymaganie ubezpieczeniowe niemożliwe do spełnienia – co robić?

Przed podpisaniem umowy na wykonanie kontraktu należy sprawdzić wymagania ubezpieczeniowe. Jest to kluczowa kwestia, dlatego zwracamy uwagę, żeby spełnić ten obowiązek przed podpisaniem umowy. Dzięki temu zarówno wykonawca zadania, jak i zamawiający będą mieli czas na negocjacje w sprawie wymagań ubezpieczeniowych.

Jeżeli wymagania ubezpieczeniowe będą niemożliwe do spełnienia, będziemy mogli:

  1. Przesłać komentarz do wymagań dla zamawiającego ze wskazaniem, które zapisy nie mogą zostać spełnione,
  2. Przesłać oficjalne pismo do zamawiającego (jeżeli komentarz będzie niewystarczający),
  3. Przedstawić rozwiązanie ubezpieczeniowe, które będzie właściwe dla danego przedmiotu kontraktu. Przedstawimy ofertę, a po jej akceptacji wystawimy polisę oraz na życzenie Klienta certyfikat do polisy.

Zachęcamy do kontaktu z nami pod adres  fk@ubezpieczeniadlainzynierow.pl , tel. 790 336 603.

Nasz Zespół dokona analizy wymagań i zaproponuje rozwiązanie ubezpieczeniowe.

Podziel się tym postem:
Zobacz także