Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez podwykonawców
Kwestia odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez podwykonawców jest dość skomplikowana i aby zorientować się w zasadach tej odpowiedzialności warto tę wiedzę usystematyzować. Wszystko po to by zdać sobie sprawę z własnych ryzyk prawnych. Poruszamy tę kwestię gdyż Klienci często mówią: ”Mam podwykonawcę, on ma swoje ubezpieczenie, nie muszę się martwić. Jak wyrządzi szkodę to jego problem, niech zgłosi do swojej polisy OC”. Niestety rzeczywistość nie jest taka prosta. Warto też na wstępie dodać, że w prawie nie ma definicji podwykonawcy. Rynek ubezpieczeniowy czasem stosuje definicje w ogólnych warunkach ubezpieczenia, ale na potrzeby naszych postów przyjmujemy definicję, że podwykonawcą jest podmiot któremu wykonujący powierzył prace, usługi, zadania, roboty.
Szkody wyrządzone kontrahentowi
W relacjach między kontrahentami zasada jest prosta. Wykonujący zobowiązanie jest odpowiedzialny wobec swojego kontrahenta, za szkody wyrządzone przez podwykonawcę jak za swoje własne działanie i zaniechanie. Wynika to z art. 474 kodeksu cywilnego (dalej k.c.) – dłużnik odpowiedzialny jest jak za własne działanie lub zaniechanie za działania i zaniechania osób, z których pomocą zobowiązanie wykonywa, jak również osób, którym wykonanie zobowiązania powierza.
Szkody wyrządzone innym osobom niż kontrahent
W relacjach pozaumownych mamy także do czynienia z zasadą odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez podwykonawców, z jednym wyjątkiem przewidzianym w art. 429 k.c. Warto przytoczyć cały przepis gdyż on ustanawia odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez podwykonawców i wskazuje wyjątek.
Art. 429 k.c. Kto powierza wykonanie czynności drugiemu, ten jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną przez sprawcę przy wykonywaniu powierzonej mu czynności, chyba że nie ponosi winy w wyborze albo że wykonanie czynności powierzył osobie, przedsiębiorstwu lub zakładowi, które w zakresie swej działalności zawodowej trudnią się wykonywaniem takich czynności.
Na pewno warto zwrócić uwagę, że zasada ta nie ma zastosowania do sytuacji odpowiedzialności na zasadzie ryzyka. O zasadzie ryzyka pisaliśmy w poście OC wykonawcy robót niezależnie od winy.
Kiedy powierzający nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez podwykonawców?
Powierzający wykonanie robót, zadań, prac może twierdzić, że nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez podwykonawcę, bo nie ponosi winy w wyborze, ale powierzył wykonanie czynności przedsiębiorstwu lub zakładowi, które w zakresie swej działalności zawodowej trudnią się wykonywaniem takich czynności. Ciężar dowodu tych okoliczności będzie spoczywał na tym kto powierzył wykonanie czynności podwykonawcy.
Kolejne posty
W kolejnych postach będziemy rozwijać temat praktyki sądowej i ubezpieczeń OC. Jeżeli jednak już dziś :
- zastanawiasz się jak będzie odpowiadać Twoja firma za wyrządzone szkody,
- nie jesteś pewny zakresu ubezpieczenia OC swojej firmy,
- zamawiający wymaga od Twojej firmy ubezpieczenia OC,
- Twoja firma nie ma ubezpieczenia OC
prosimy o zostawienie swoich danych na adres mtp@ubezpieczeniadlainzynierow.pl. Jeżeli zależy Ci od razu na ofercie ubezpieczenia OC podaj dane przez naszą stronę https://ubezpieczeniadlainzynierow.pl/wykonawstwo/ albo https://ubezpieczeniadlainzynierow.pl/pracownie-i-nadzory/#dzialanosc