Decydując się na ubezpieczenie nieruchomości, jednym z najważniejszych kroków jest określenie właściwej sumy ubezpieczenia. Wysokość sumy ubezpieczenia decyduje jak będzie zabezpieczona Twoja nieruchomość, a co za tym idzie, w jakiej wysokości otrzymasz odszkodowanie.
Jak określić sumę ubezpieczenia nieruchomości?
Suma ubezpieczenia powinna być ustalona:
- dla mieszkania – zgodnie z wartością rynkową,
- dla domu – zgodnie z wartością odtworzeniową,
- dla domów starszych niż 50 lat, które nie przeszły generalnego remontu – zgodnie z wartością rzeczywistą,
- dla mienia ruchomego w mieszkaniu i domu – zgodnie z wartością odtworzeniową
Aby określić odpowiednią sumę ubezpieczenia, należy oszacować wartość nieruchomości. Można to zrobić, korzystając z kilku poniższych metod.
- Pytanie, za jaka kwotę chciałbyś sprzedać swoje mieszkanie – zadaj sobie pytanie ile pieniędzy chciałbyś otrzymać za swoje mieszkanie i ile Twoim zdaniem jest ono warte. Przemyśl, jaka suma ubezpieczenia w przypadku całkowitego zniszczenia nieruchomości pozwoliłaby na zakup nowego mieszkania w tej samej lokalizacji i o podobnym standardzie.
- Samodzielne porównanie ofert sprzedaży nieruchomości o podobnych parametrach, dostępnych na portalach ogłoszeniowych, takich jak Otodom, Gratka. Poświęć chwile i porównaj ceny nieruchomości – dzięki temu uzyskasz orientację w aktualnych cenach rynkowych w danej okolicy.
- Skorzystanie z dostępnych online darmowych kalkulatorów wyceny nieruchomości, które mogą pomóc w oszacowaniu wartości mieszkania lub domu np. Otodom – wycena nieruchomości.
- Skontaktuj się z nami – na podstawie informacji o Twojej nieruchomości możemy zaproponować szacunkową sumę ubezpieczenia, bazując na danych z Banku Gospodarstwa Krajowego.
- Skorzystanie z usług rzeczoznawcy majątkowego, który za opłatą dokona profesjonalnej wyceny. Może to być szczególnie przydatne, jeśli planujesz sprzedaż nieruchomości lub jej zastawienie.
A co się stanie jeżeli suma ubezpieczenia będzie niewłaściwie określona?
Źle ustalona suma ubezpieczenie powoduje albo niedoubezpieczenie albo nadubezpieczenie.
Niedoubezpieczenie to sytuacja, w której suma ubezpieczenia jest niższa od wartości nieruchomości. Wprawdzie płaci się niższą składkę za ubezpieczenie, ale w przypadku szkody otrzymane odszkodowanie może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich strat.
Nadubezpieczenia to sytuacja kiedy ubezpieczający, z nadzieją na wyższe odszkodowanie, zawyża sumę ubezpieczenia i opłaca wyższe składki, jednak w przypadku powstania szkody towarzystwo ubezpieczeniowe dokonuje dokładnej inspekcji i wypłaca odszkodowanie odpowiadające wartości nieruchomości
Aktualizuj sumę ubezpieczenia
Regularna aktualizacja sumy ubezpieczenia jest istotna, zwłaszcza gdy w ostatnich latach wartość nieruchomości wzrasta, mieszkanie przeszło remont i tym samym podwyższył się jego standard, a także wzrosły ceny materiałów budowlanych. W ten sposób można uniknąć sytuacji, w której suma ubezpieczenia nie odpowiada wartości nieruchomości, co mogłoby doprowadzić do zaniżonego odszkodowania.
Podsumowanie
Prawidłowo dobrana suma ubezpieczenia to gwarancja spokoju i pewność, że w przypadku szkody nie zostaniesz bez wsparcia finansowego. Skorzystaj z naszej anonimowej ankiety Sprawdź czy Twoja nieruchomość jest dobrze ubezpieczona, która pomoże Ci lepiej zrozumieć, jak ważne jest właściwe zabezpieczenie swojego domu lub mieszkania.
Jeśli chcesz poznać naszą ofertę, wypełnij formularz na stronie Ubezpieczenie nieruchomości lub skontaktuj się bezpośrednio: telefonicznie +48 731 161 113 bądź mailowo indywidualne@ubezpieczeniadlainzynierow.pl