Podpisując umowę w ramach zamówień publicznych lub prywatnych wykonawcy często muszą spełnić określone wymagania, takie jak wniesienie wadium, zabezpieczenie należytego wykonania umowy lub zabezpieczenie usunięcia wad i usterek związanych z realizacją inwestycji.
Gwarancja ubezpieczeniowa jest jedną z form zabezpieczenia, która pozwala minimalizować skutki niedopełnienia obowiązków przez wykonawcę.
Do pozostałych form zabezpieczeń zaliczają się m.in.:
- Gotówka
- Potrącenie
- Kaucja
- Gwarancja bankowa
Czym jest gwarancja ubezpieczeniowa?
Gwarancja ubezpieczeniowa jest dokumentem zgodnie z którym gwarant, czyli ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty kwoty wskazanej w gwarancji na rzecz beneficjenta (np. zamawiającego) w razie zaistnienia okoliczności w niej wskazanych. W zależności od funkcji gwarancji wyróżnia się:
- Gwarancja zapłaty wadium – zapewnia ochronę zamawiającemu na wypadek rezygnacji wykonawcy z podpisania umowy po wygraniu przetargu.
- Gwarancja należytego wykonania umowy – służy pokryciu roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania przedmiotu umowy.
- Gwarancja usunięcia wad i usterek – obejmuje zobowiązania wynikające z rękojmi za wady i gwarancji jakości.
Gwarancja to nie ubezpieczenie
Choć gwarancja ubezpieczeniowa często kojarzy się z ubezpieczeniem, warto podkreślić, że są to zupełnie inne pojęcia. W przypadku wypłaty kwoty gwarancji na żądanie zamawiającego, w okolicznościach wskazanych w gwarancji, wykonawca jest zobowiązany do zwrotu tej sumy gwarantowi czyli ubezpieczycielowi.
Jeżeli zastanawiasz się, czy inwestor może wymagać od wykonawcy zarówno polisy OC, jak i gwarancji ubezpieczeniowej, odpowiedź na to pytanie znajdziesz we wpisie Polisa OC a gwarancja ubezpieczeniowa. Czy inwestor może wymagać obu dokumentów?
Procedura udzielenia gwarancji ubezpieczeniowej
Zawarcie umowy gwarancji ubezpieczeniowej poprzedza ocena zdolności płatniczej zobowiązanego, przeprowadzana przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe na podstawie dostarczonych dokumentów i informacji. Gwarancja jest opracowywana na konkretne zamówienie po szczegółowej analizie ryzyka związanego z jej udzieleniem. W procesie oceny uwzględnia się zdolność do realizacji kontraktu oraz terminowego regulowania zobowiązań, kondycję finansową przedsiębiorstwa, a także minimalny okres jego działalności na rynku, wynoszący co najmniej 12 miesięcy. Ubezpieczyciele zazwyczaj nie udzielają gwarancji firmom o krótkim stażu na rynku, słabej kondycji finansowej lub niskiej wartości likwidacyjnej, która uniemożliwia skuteczne zabezpieczenie praw regresowych.
Poniżej znajdują się kluczowe etapy procesu uzyskania gwarancji:
- Złożenie wniosku – wraz z dokumentacją, np. SIWZ, kopia umowy, właściwe oświadczenia.
- Ocena ryzyka – analiza sytuacji finansowej wykonawcy.
- Ustalenie treści gwarancji oraz zabezpieczenia roszczeń regresowych.
- Wystawienie gwarancji – po zaakceptowaniu treści przez zamawiającego
Analiza treści umowy
Treść gwarancji powinna być ściśle powiązana z postanowieniami umowy i musi odzwierciedlać wynikające z niej zobowiązania. Dlatego kluczowe znaczenie ma szczegółowa analiza treści umowy przed jej podpisaniem. Należy dokładnie sprawdzić zapisy kontraktu oraz wymagania zamawiającego, które mogą wpłynąć na możliwość uzyskania gwarancji, czas jej obowiązywania, a tym samym na koszty jej udzielenia.
Podsumowanie
Jeżeli:
- zamawiający wymaga od Ciebie zabezpieczenia należytego wykonania umowy,
- przed podpisaniem umowy chciałbyś przeanalizować zapisy dotyczące formy zabezpieczenia i wymagań zamawiającego,
- chciałbyś poznać koszty związane z udzieleniem gwarancji,
- rozważasz zmianę formy zabezpieczenia w czasie trwania umowy, np. z gotówki na gwarancję,
skontaktuj się z nami mailowo ek@ubezpieczeniadlainzynierow.pl lub telefonicznie +48 731 161 113.