UBEZPIECZENIA DLA INŻYNIERÓW > Blog > OC działalności > Uszkodzenie kabla energetycznego – możliwe szkody osób trzecich

Uszkodzenie kabla energetycznego – możliwe szkody osób trzecich

Szkoda podczas prac ziemnych – przykład z życia wzięty

O ryzyku szkód wyrządzonych podczas prac ziemnych pisaliśmy kilka tygodni temu w poście Szkoda podczas prac ziemnych – czy zawsze OC wykonawcy? Zwracaliśmy tam uwagę, że wyrządzenie szkody podczas prac ziemnych nie jest jednoznaczne z OC wykonawcy. Za powstałą szkodę mogą być odpowiedzialne inne podmioty, np. gestor sieci z powodu błędów w oznaczeniach. Do przesądzenia OC wykonawcy niezbędne jest wykazanie przesłanek odpowiedzialności przez poszkodowanego – więcej o tym w tym wpisie.

Życie szybko przyniosło spektakularny przykład, gdzie przez uszkodzenie kabla energetycznego, część miasta Tczew została pozbawiona prądu. Tutaj doniesienia prasowe z różnych źródeł:

  1. Uszkodzenie linii energetycznej w Tczewie. Część miasta bez prądu
  2. Pracownik budowlany rażony prądem. Miasto bez zasilania
  3. Uszkodzony kabel energetyczny w Tczewie. Kilka tysięcy mieszkańców nie miało prądu

Nie wiemy nic dokładnie o przyczynach, tym samym o odpowiedzialnym podmiocie za powstałe szkody. Na tym przykładzie jednak warto prześledzić, jakie szkody może powodować taka sytuacja.

Uszkodzenia kabla – możliwe szkody

Katalog możliwych szkód powstałych wskutek przerwania kabla energetycznego jest bardzo szeroki i tak:

  • szkody na osobie – np. poparzenie pracownika, tak jak w opisywanym przypadku,
  • szkody w mieniu – np. uszkodzenie urządzeń wynikłe ze spadku napięcia lub braku zasilenia, rozmrożenia, zepsucie towaru w sklepach, zniszczenia w produkcji,
  • szkody nie mające postaci materialnej – tzw. czyste straty finansowe – np. szkody polegające na przestojach w produkcji, szkody polegające na braku możliwości korzystania z rzeczy.

Większość z tych szkód może mieć postać szkody rzeczywistej i utraconych korzyści (lucrum cessans i damnum emergens). Ich rozróżnienie zasługuje na kolejny post. Ważne jednak aby uświadomić sobie możliwy katalog możliwych powstałych szkód, a co za tym idzie roszczeń.

Przypadek z praktyki sądowej

We wrześniu 2013 roku Sąd Okręgowy w Bydgoszczy rozpatrywał apelację w sprawie odszkodowania za utraconą produkcję wskutek spadku napięcia w urządzenia w wyniku przerwania kabla energetycznego. Przykład ten doskonale ilustruje możliwe ryzyko powstania szkód w produkcji.

Firma (…) S.A. w B. jest bardzo nowoczesnym zakładem produkującym różnego rodzaju folie, produkcja odbywa się w sposób ciągły. Linie produkcyjne wyłączane są tylko na czas niezbędnych prac konserwacyjnych, sterowane i nadzorowane są komputerowo przez sterowniki elektroniczne. Duże nasycenie urządzeniami elektronicznymi, wymaga stabilnego zasilania, a wszelkiego rodzaju zakłócenia sieci zasilającej powodują zakłócenia w pracy tych urządzeń, aż do zatrzymania włącznie. W dniu 20 listopada 2009 r. miała miejsce awaria sieci energii energetycznej pozwanego w postaci zwarcia doziemnego kabla elektroenergetycznego. Awaria nastąpiła na torze 4 wychodzącym ze stacji 502 pozwanego. (…) S.A. w B. zasilany jest z torów 9 i 10 stacji 502, na których nie było awarii i nie było przerwy w zasilaniu. W wyniku tej awarii doszło do obniżenia napięcia zasilającego tzw. zapadu całej sieci, również na torach zasilającej zakład (…) S.A. w B.. Zapad napięcia spowodował zakłócenie w pracy urządzeń elektronicznych sterujących pracą taśm produkcyjnych w zakładzie (…) S.A. w B., a w konsekwencji ich zatrzymanie i powstanie strat. Zatrzymanie urządzeń nie było spowodowane nieprawidłową pracą automatyki zabezpieczeniowej znajdującej się w zakładzie, a zwarciem kabla wychodzącego z pola 4 rozdzielni 502. W wyniku zapadu napięcie w zakładzie (…) S.A. w B. było niższe przynajmniej o 50 % od znamionowego napięcia, dlatego te urządzenia przestały funkcjonować. Po zapadzie energii nastąpiło wyłączenie urządzeń. (…) S.A. w B. aby przygotować linię do wznowienia produkcji, musiała oczyścić ciągi technologiczne z zalegającej masy. Masa ta stanowiła odpad, który nie mógł już być wykorzystany do produkcji. (…) Orzeczenie Sąd Okręgowy w Bydgoszczy.

Ubezpieczenie OC wykonawcy robót ziemnych

Powyższe przykłady pokazują ryzyko powstania ogromnej szkody oraz ryzyko zgłaszania roszczeń od setek poszkodowanych. A jak się ma do tego ubezpieczenie OC? Właściwie skonstruowane ubezpieczenie OC wykonawcy robót powinno zapewnić ochronę na szkody poniesione przez wszystkie możliwie poszkodowane podmioty oraz na wszystkie rodzaje szkód.

Jeżeli:

  • zastanawiasz się jak będzie odpowiadać Twoja firma za wyrządzone szkody
  • nie jesteś pewny zakresu ubezpieczenia OC swojej firmy
  • zamawiający wymaga od Twojej firmy ubezpieczenia OC
  • Twoja firma nie ma ubezpieczenia OC

prosimy o zostawienie swoich danych na adres mtp@ubezpieczeniadlainzynierow.pl. Jeżeli zależy Ci od razu na ofercie ubezpieczenia OC wykonawcy robót – podaj dane przez naszą stronę Wykonawstwo

Podziel się tym postem:
Zobacz także